czwartek, 4 października 2012

Egoizm - współczesny doradca w kontaktach międzyludzkich


Największym problemem współczesnego człowieka jest jego egoizm. To on nie pozwala otworzyć się na drugiego człowieka, zaufać mu i zaprzyjaźnić z nim, uprzednio zagnieżdżając się w naszej głowie i podszeptując słowa, które zawstydziłyby nawet samego diabła.Słowa, które brzmią „On/a chce być lepszy/a ode mnie, chce dla mnie źle, na pewno uważa mnie za gorszego/ą. „ Czy egzystując z takimi myślami, możemy dać sobie szansę na posiadanie prawdziwego przyjaciela? Otóż nie, ponieważ naszym najlepszym przyjacielem jesteśmy my sami, zapatrzeni na swoje potrzeby, swoje odbicie, swoje uczucia i myśli. Chcemy dla siebie jak najlepiej. Chcemy być najlepsi, podziwiani i jesteśmy nastawieni tylko na samych siebie. Nie zauważamy tego, co dzieje się dookoła nas i na potrzeby oraz uczucia drugiej osoby. Jak w takim wypadku możemy stworzyć normalny, zdrowy, pełen zaufania i miłości związek? Miłość to wymiana wszystkiego tego, co pozwala danemu związkowi się rozwijać, iść do przodu, co jest pozytywne w swoim wymiarze i co jest najlepsze dla naszego partnera. To przemożna chęć dawania miłości,poświęcania myśli drugiej osobie oraz poczucie spełnienia, jako osoby kochanej i tej, która kocha. To pokonanie własnego ego, własnego Ja i własnego egoizmu.W zasadzie wszystkie te trzy określenia są synonimami, a jednak odwoławszy się do różnych zdarzeń i sytuacji życiowych mogą znaczyć coś zupełnie odmiennego.
Człowiek jest obdarzony rozumem, jest bytem obdarzonym samoświadomością, uświadamia sobie siebie, swego bliźniego, swoją przeszłość oraz możliwość swojej przyszłości. Człowiek powinien zdać sobie sprawę z tego, że posiada własną świadomość, która nie powinna się odnosić tylko i wyłącznie do własnego Ego. Żyjąc z dnia na dzień w samotności,przekonawszy siebie samego wcześniej, że żaden człowiek nie jest nas wart,wpędzamy się w ramiona samotności i niepokoju, na własne życzenie. Oczywiście,każdy z nas potrzebuje własnej przestrzeni, kiedy samo-świadomie izoluje się wtedy od ludzi, ale przecież taki stan nie trwa bez przerwy i jednak życie „w stadzie” jest częścią naszego istnienia, naszego bytu na Ziemi.

1 komentarz:

  1. Pewnie pomyślisz, że po raz kolejny ktoś Cię "hejtuje", ale nie mam takiego zamiaru więc, nie bierz tego do siebie w bardzo znaczącym stopniu, pragnę jedynie zauważyć drugą stronę twojego punktu postrzegania świata - Bo gdyby nie odrobina egoizmu nie mielibyśmy tak na prawdę nic. W każdej rzeczy, która została stworzona przez człowieka jest odrobina a czasem nawet duża część egoizmu, biorąc w dłoń choćby zwykły obraz możemy niemal dotknąć egoizmu autora, bo gdyby ten czas co poświęcił na obraz poświęcił na rodzinę czy przyjaciół ten obraz by nie powstał. Każdy z nas jest egoistą tylko nie każdy w równym stopniu. /A.

    OdpowiedzUsuń